گرانیت سنگی برای نمای ساختمان
سنگ گرانیت نوعی سنگ آذرین است

گرانیت سنگی برای نمای ساختمان

گرانیت یکی از معروف ترین سنگ هایی است که برای نمای ساختمان به کار گرفته می شود. سنگ نما می تواند بنای یک ساختمان را جلوه بهتری ببخشد. نمای سنگ گرانیت بسیار خاص بوده و ساختمان را به عنوان یک ساختمان خاص و شکیل در منطقه ای که در آن بنا شده است مشهور می نماید
نمای مرمر ساختمان
سنگ مرمر قابلیت صیقل پذیریه بالایی دارند

نمای مرمر ساختمان

یکی از سنگ هایی که همواره در ساختمان مورد استفاده قرار گرفته شده ، سنگ مرمر است. سنگ مرر به نمای ساختمان زیبایی خاصی بخشیده و نمای آن را متفاوت می کند. مرمر خود یک سنگ ویژه و خاص است که در رنگ های مختلف وجود داشته و همین تنوع رنگ باعث شده استقبال از زیاد شود
سنگ تراورتن نمای ساختمان
سنگ تراورتن یک سنگ خاص و مرغوب است برای نمای ساختمان

سنگ تراورتن نمای ساختمان

یکی از سنگ هایی که در سال های اخیر استفاده از آن در نمای ساختمان افزایش پیدا کرده است ، سنگ تراورتن بوده که در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ تراورتن یکی از مرغوب ترین سنگ ها در زمینه نمای ساختمان است و تراورتن نما را بیش از پیش زیبا و جذاب می نماید..
سنگ نمای ساختمان
استفاده از سنگ در نمای ساختمان

سنگ نمای ساختمان

یکی از مهم ترین تحولات علمی در زمینه صنعت سنگ در یک قرن گذشته، ترکیب عناصر و مواد معدنی با یکدیگر و تولید مواد جدید ترکیبی تحت عنوان کامپوزیت است. از سوی دیگر، ترکیب مواد طبیعی با مواد پلیمری منجر به تولید سنگ های مصنوعی ویژه با کارکردهای متنوع شده است.
سنگ سبک نمای ساختمان
محققان کشور موفق به طراحی و ساخت سنگ نمای ساختمان با وزن کم و در عین حال با چسبندگی بالا شدند

سنگ سبک نمای ساختمان

حیدری خاطر نشان کرد: با وجود اینکه ضخامت سنگ را کاهش دادیم ولی مقاومت خود را از دست نداده؛ همچنین قدرت جذب آن نیز بالا رفته است. وی با بیان اینکه این سنگ ها نمونه خاجی ندارند، گفت: از این سنگ ها تنها در خرم آباد مورد استفاده قرار گرفته است؛ اکنون به صورت نیمه صنعتی به تولید رسیده است.
عوامل مؤثر بر تعيين كيفيت سنگ تزئيني
به طور كلي، كيفيت سنگهاي تزئيني و نما به عوامل زير بستگي دارد

عوامل مؤثر بر تعيين كيفيت سنگ تزئيني

تكنيك برش و صيقل تا حد زيادي بر كيفيت سنگ مؤثر واقع مي گردد. در ايتاليا، به كارگيري روشهاي بسيار كارا و ماشين آلات مناسب، سبب گرديده كه اين كشور علاوه بر توليد معدني خود، مقدار قابل ملاحظه اي سنگ قواره از خارج داشته باشد كه پس از كار بر روي آنها، پلاكهاي مناسبي تهيه نموده و به خارج صادر مي نمايد. شايان توجه است كه به كارگيري تكنيك مناسب جهت برش و صيقل، در يكنواختي ضخامت، گونيا بودن اضلاع سنگ، اندازه بزرگي سنگ پلاك، ضخامت پلاك و ميزان جلاي سنگ تأثير به سزايي دارد.
سنگهاي تزئيني با خاستگاه آذرين
سنگ هاي تزييني با خاستگاه آذرين در دو گروه

سنگهاي تزئيني با خاستگاه آذرين

در ايران از سنگهاي دگرگوني از نوع مرمريت ، انواع شيست ، هورنفلس ، گنايس ، سنگ چيني به عنوان سنگ هاي تزئيني و نما استفاده مي شود.سنگهاي ياد شده در بسياري از مناطق دگرگوني( به خصوص زون سنندج-سيرجان) مانند ناحيه نيريز ، ازنا ، تويسركان،مهاباد،نقده و ... وجود دارند، همچنين در خاور ايران در ناحيه بيرجند و خاور قائن، سنگهاي شيستي و آمفيبوليتي بسيار زيبايي شناخته شده است.
کیفیت سنگ نما
عوامل موثر در کیفیت سنگ نما

کیفیت سنگ نما

سنگهایی که به‌منظور تهیه پلاک استخراج می‌شوند شامل انواع سنگهای رسوبی، دگرگونی و آذرین مانند تراورتن، کنگلومرا، مرمریت، مرمر، گرانیت و نظیر آنهاست. نوع سنگ از نظر سنگ شناسی به تنهایی مشخص‌کننده سنگ نیست و غالباً علاوه بر ویژگی های سنگ‌شناسی و ترکیب شیمیایی، عواملی چون شکستگی ها، درز ها، اثرات هوازدگی، خلل و فرج و … در کیفیت سنگ تأثیر دارد که به دلیل وجود همین عوامل معدنی ممکن است غیرقابل استفاده باشد.
سنگ تراورتن
سنگ ساختمانی تراورتن Travertine Stone

سنگ تراورتن

کاربرد سنگ تراورتن به دلیل داشتن مقاومت قابل قبول، برش پذيری و صیقل پذيری ایده آل، زیبایی ظاهر، وجود تخلخل جهت چسبیدن کامل و یکپارچه شدن با ملات، را به عنوان سنگ نمای ساختمان استفاده می کنند و از جمله پر مصرف ترین و ایده آل ترین سنگ های ساختمانی از جمله نماهای مدرن و کلاسیک و محوطه سازی به شمار مي رود و انواع مختلف تراورتن ها بر حسب رنگ تقسيم بندی می گردند. نظیر تراورتن قرمز، ليمویی، گردویی، سفيد و کرم.
جدا شدن سنگ از نمای ساختمان
دلایل جدا شدن سنگ

جدا شدن سنگ از نمای ساختمان

در سطح بعضی از سنگهای نما خلل و فرجی موجود است که این سوراخ ها برای برای نصب بسیار مناسب هستند زیرا ملات ماسه و سیمان پشت سنگ بداخل این سوراخ ها نفوذ نموده و مانع جدا شدن آن از نما می گردد از جمله این سنگها می توان انواع سنگهای تراورتن را نام برد را نام برد بعضی از سنگها مانند سنگهای باغ ابریشم و مرمر و یا مرمریت و انواع سنگهای چینی دارای سطحی صیقلی بوده و ببا توجه به اینکه سنگ خاصیت مکندگی چندانی ندارد به خوبی به نما می چسبد و ممکن است بعد از مدتی از نما جدا شده و سقوط نماید برای جلوگیری از این کار باید از پشت آنها را بوسیله میله های مخصوصی که به آن اصطلاحا اسکوپ می گویند به دیوار محکم نمود
۲