نمای ساختمان و فلزات
نماهای فلزی، ایده آل ساختمان‌های صنعتی با ترکیب هنر و علم
آلومینیوم نسبت به فولاد ضد زنگ هزینه کمتر و مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارد، امروزه آلومینیوم‌های کامپوزیتی ایده آل‌ترین نوع فلزات برای استفاده در نمای ساختمان هستند. البته تصور اینکه فولاد ضد زنگ و یا آلومینیوم زنگ نمیزند غلط است و هر نوع فلزی در برهه‌ای از زمان دچار فرسایش و خوردگی خواهد شد. اما مسئله مهم، میزان دوام آن‌ها متناسب با شرایط اقلیمی است.
آجر نمای نازک
آجر نمای نازک: راهی ساده برای دیزاینی متفاوت
بتنی که برای بدنه‌ی اصلی نمای استفاده شده، علاوه بر پر کردن فاصله‌ی بین آجر‌ها به آن‌ها نوعی هارمونی بخشیده است. گویی معماران قصد بازی با رنگ را در طراحی نمای آجری داشته اند. همچنین در فضای داخلی آپارتمان محلی برای همنشینی و ارتباط ساکنین ساختمان تعبیه شده که توسط تیم طراحی و دیزاین داخلی Hecker Guthrie ساخته شده است.
سازه سنگی
تا به حال به سازه ای تماما سنگی فکر کرده اید؟
معماران در باره این طراحی اظهار داشتند:« یک قانون قدیمی که از معماران عثمانی به جا مانده بیان می کند ماده ی اصلی در هر سازه ای سنگ است. از اینرو ما سعی داشتیم با شناساندن قابلیت های این متریال، دیگر معماران را نیز به استفاده از سنگ در نمای ساختمان ترغیب کنیم».
واکنش صفحات HPLنسبت به آتش چگونه است؟
در نوع صفر یا معمولی، صفحات اچ پی ال دوام بالایی در آتش و تخریب ناشی از آن از خود نشان داده اند.
اما در سطح بعدی یعنی سطح شماره یک، ماده ی افزودنی به سطح صفحات اچ پی ال اضافه می شود که آن را کاملا در برابر آتش مقاوم سازی می کند. البته این نوع متریال در نما های خاص که مقاومت بالایی می طلبند مانند کارخانه ها و انبار های نگهداری مواد مشتعل کاربرد بیشتری دارند.
غوغای نمای مدرن با آجر سفید
طراحی نما به سبک شیروانی نوعی نوستالژی را در نمای ساختمان تداعی می‌کند.
ویژگی این نما انعطاف پذیری آن متناسب با نیاز‌های خانوادگی است. مثلا پنجره‌ی بزرگ در نما در فصل تابستان برای تهویه هوا قابل استفاده و تنظیم است. همچنین اتاق‌های داخلی که با استقلال نسبی ساخته شده اند و جدا از ساختمان اصلی قرار گرفته اند، قابل تبدیل به اتاق کار یا خواب هستند
نما و راهکارهای پیش رو
نوع و شیوه اجرایی كه در احداث ساختمان بكار گرفته می‌شود.
بعنوان مثال از نظر مقاومت ملاتهای سیمانی دارای بیشترین مقاومت و ملاتهای گلی و گچی به ترتیب دارای كمترین مقاومت هستند.بنابراین در صورت نیاز به یك نمای با مقاومت بالا، هیچگاه نمی‌توان از ملاتهای گچی یا گلی استفاده كرد.اما بر عكس شكل پذیری و گیرش نماهای گچی بیشتر و سریعتر از انواع سیمانی است
آجر به سبک قرن ۲۱
برای صاحب ملک، حریم خصوصی اهمیت ویژه ای داشت
به اعتقاد معماران، هماهنگی یک عنصر مهم در معماری است و یکپارچگی این نمای سرتاسر آجری با رنگ و طرح یکدست نشان از باور معماران بر این اصل دارد. همچنین قسمت های مختلف سازه به هم می پیوندند و یک نمای واحد را ایجاد می کنند و به این ترتیب هماهنگی در معماری به اوج خود می رسد.
نمای چوبی با ترمووود
نمای چوبی با ترمووود، چشمی رو به اقیانوس
تکنولوژی دیوار‌های متحرک در نما به تازگی در نما‌های ساختمانی و مسکونی مورد توجه قرار گرفته و در ویلا‌ها با چشم انداز‌های زیبا استفاده می‌شود. طراح در این باره گفت: «ما به دنبال راهی برای کاهش انرژی و تهویه طبیعی هوا هستیم و از هر تکنولوژی که ما را در این عرصه کمک کند استقبال خواهیم کرد».
اهداف اصلی نماکاری در ساختمان‌ها
نمای ساختمان بعنوان عایق صوتی ایده‌ال و مناسب
کمک به افزایش دوام و پایداری ساختمان‌ها در برابر شرایط نا مساعد جوی و محیطی (زلزله، باد، باران اسیدی و رطوبتهای خورنده، یخبندان، گازهای اسیدی موجود در هوای آلوده شهرهای بزرگ، پرتوهای مضر خورشید مثل اشعه ماورائ بنفش، گرد و خاک‌ها و دوده‌های حاوی مواد شیمیایی) و در نتیجه افزایش عمر مفید ساختمان
باید‌ها و نبایدهای نماسازی
دانستن اینکه در نظر گرفتن نما برای ساختمان‌ها چه هدف یا اهدافی را دنبال می‌کند، و چه عواملی در نوع و شیوه اجرایی این قبیل نما‌ها موثرند، لازم و ضروری است
نتیجه و حاصل کار هنرمندانه و در عین حال فنی و اصولی معماران و بنا‌ها و سازندگان ایرانی را می‌توان در بناهای تاریخی مثل مساجد جامع بسیاری از شهر‌ها از جمله شیراز، تبریز، اصفهان و بسیاری از عمارت ها، بقعه‌ها و مقبره‌ها و بسیاری دیگر از بناهای قدیمی‌و تاریخی در جای جای کشور، به عینه مشاهده کرد.
آخرین مطالب
پرطرفدارترین