به طور کلی استفاده از رنگ جهت جلوگیری از آثار اشعه UV آفتاب و دوام و زیبایی کار توصیه می گردد
دستورالعمل رنگ کاری چوب ترموود

دستورالعمل رنگ کاری چوب ترموود

قبل از هر چیز لازم است که به توصیه های شرکت سازنده رنگ در هر مورد توجه شود. دستورالعمل  زیر موارد کلی اعمال رنگ را در بر میگیرد.

به طور کلی استفاده از رنگ جهت جلوگیری از آثار اشعه UV آفتاب و دوام و زیبایی کار توصیه می گردد. استفاده از رنگ های پایه آب (water based) و پایه روغن (oil based) مخصوص حفاظت از چوب ترمو (thermowood)، مجاز می باشد.

استفاده از چوب در فضای کار و زندگی، حاصل نیاز و تمایل انسان به طبیعت و محصولات طبیعی است. لذا در انتخاب نوع رنگ لازم است علاوه بر خصوصیات فنی ارایه شده توسط شرکت سازنده و تطابق آن با استانداردهای زیست محیطی و فضای زندگی انسان دقت گردد.

۱) آماده سازی سطح چوب برای رنگ آمیزی و شرایط مورد نیاز

- محیط رنگ کاری باید تمیز و عاری از گرد و غبار باشد. اجرای رنگ کاری در حرارت متعادل نتیجه بهتری خواهد داشت.

- سطح چوب قبل از رنگ آمیزی باید خشک و عاری از گرد و خاک و گرد سنباده و عاری از چربی باشد.

- در صورت نو بودن سطح زیر کار (عدم وجود لایه قبلی رنگ) می توان برای آماده سازی سطح از سنباده شماره ۲۸۰ استفاده کرد (در غیر اینصورت باید سنباده ای با شماره کمتر یعنی زبری بیشتر مثل ۲۲۰ یا ۸۰ استفاده کرد) همچنین استفاده از این نوع رنگ برروی چوبهایی که قبلاً با رنگهای پایه روغن رنگ کاری گردیده اند توصیه نمی شود.

- نکته مهم در راستای سنباده زنی چوب این است که حتما جهت حرکت سنباده روی چوب باید در راستای الیاف چوب باشد و از هر گونه حرکت دادن سنباده  در جهت عمود  بر الیاف خصوصا در سنباده های شماره پایین باید خودداری کرد.

۲) آماده سازی رنگ برای اعمال روی چوب:

- رنگ قبل از مصرف باید کاملا هم بخورد تا قسمت رنگدانه و حلال موجود در رنگ کاملا با هم مخلوط شود.

- بـهترین روش مخلوط کردن حلال و رنگدانه در قوطی رنگ، هم زدن توسط یک قطعه چوبی است.

 
 
دستورالعمل رنگ کاری چوب ترموود
 
 

۳) نحوه اعمال رنگ روی چوب

- پس از هم زدن رنگ میتوان مقدار کمی از آن را روی سطح خشک و تمیز چوب در راستای الیاف چوب به طور کامل پخش کرد. نیازی نیست که حتما لایه ای دارای ضخامت قابل تشخیصی از رنگ روی سطح چوب بر جای بماند.

- میزان مطلوب، میزانی است که صرفا با حرکت دادن مکررقلم روی سطح چوب به صورت لایه ای بسیار کم ضخامت پس از گذشت حدود ۱۰ دقیقه  خشک شود (این زمان بسته به گونه چوب و حرارت محیط متفاوت است) این حرکت صرفا باید در راستای الیاف چوب باشد.

۴) زمان اعمال دست دوم رنگ روی سطح چوب

- بهترین زمان برای اعمال دست دوم رنگ کاری ۲۴ ساعت پس از اعمال دست اول می باشد. اما در محیط هایی که تهویه مطبوع دارند وجریان هوا دراطراف چوب وجود دارد حداقل زمان ممکن برای اعمال دست دوم رنگ کاری، ۱۲ ساعت پس از اعمال دست اول می باشد.

- همچنین در فصول گرم سال، این زمان می تواند زمانی بین ۷ تا ۱۰ ساعت باشد.

- اجرای دست دوم رنگ قبل از اطمینان از خشک شدن کامل دست اول توصیه نمی گردد.

- نحوه رنگ کاری دست دوم همانگونه است که در دست اول رنگ کاری توضیح داده شد.

۵) پولیش نهایی سطح  در صورت نیاز به سطحی لطیف و شفاف

-برای داشتن سطحی لطیف و شفاف برروی چوب، میتوان  با سنباده شماره بالاتر مانند  ۲۵۰۰ صرفا در راستای الیاف چوب و به صورت حرکت رفت و برگشت و بدون فشار پولیش نمود.

- در صورت عدم دسترسی به سنباده می توان با پارچه هایی که دارای بافتی ضخیم هستند و کرک پس نمی دهند (مثل پارچه های کتان) عمل پولیش را انجام داد.

- زمان پولیش کاری حداقل ۲۴ ساعت پس از دست دوم رنگ کاری و اطمینان کامل از خشکی سطح زیر کار می باشد.

 

ایران نماکار