فایبر سمنت برد امروزه به عنوان یک نمای پر کاربرد شناخته می شود
فایبر سمنت برد و نمای ساختمان

یکی از مصالحی که همواره مورد نیاز و احتیاج به مصالحی به شکل صفحه میباشد فایبر سمنت برد است ، در گذشته این نیاز را با مصالحی مثل چوب تامین میکردند که در حال حاضر از ورق های گچی ، فولادی، پلاستیکی و استفاده میکنند که هر کدام از ان ها عیب ها و مضرات خود را دارند.

حدود ۱۱۰سال پیش صفحات سیمانی با استفاده از آزبست تولید شدند اما به دلیل سرطان زا بودن ازبست در صنعت ساختمان کنار گذاشته شد و بجای آن از صفحات سیمانی چوب و استفاده شد.( آزبست، پنبه نسوز یا پنبه کوهی که در علم زمین شناسی یک کانی سیلیکاتی حاصل از ماگما و در واقع نوعی سنگ آذرین درونی میباشد.) و بطور کلی نام گروهی از ترکیب‌های معدنی منیزیم و سیلیسیم است که بیشتر در طبیعت به صورت الیاف معدنی و سنگ یافت می‌گردد. این مواد به خاطر مقاومت زیادی که در برابر آتش و گرما دارند به عنوان ماده نسوز استفاده میشوند. گاها به این ماده پشم شیشه نیز میگویند. در ساختار پنبه کوهی یا پنبه نسوز، عناصری مانند سیلیس، منیزیوم و آهن وجود دارد. پنبه کوهی در طبیعت به رنگ‌های سفید، قهوه‌ای و آبی به چشم می‌خورد. این ماده سرطان زا و استفاده آن در اروپا و آمریکا ممنوع میباشد.)

فایبر سمنت برد و تاریخچه آن

در سالهای بعد از صفحات سیمانی با الیاف سلولوزی با اسم فایبر سمنت برد تولید شدند که بعد از گسترش و محبوبیت آن، برایش استاندارد های بین المللی تدوین گردید. در حال حاضریکی از بهترین نوع مصالح موجود برای پوشش دیوار و کف و صفحات سیمانی فایبر سمنت برد می باشند. این نمای ساختمان کاربرد فراوانی یافته است.

این صفحات برای ساخت و ساز خشک و سیمانی در تمامی ساختمان هایی که با اسکلت فلزی و بتنی ساخته شده اند برای پارتیشن بندی و پوشش دیوار داخلی و سقف و کف استفاده میشوند. و در ساختمان هایی که با سازه فلزی lsfساخته شده باشند بهترین گزینه باری استفاده صفحات فایبر سمنت است.


نمای فایبرسمنت برد