شرح شیشه اسپندرال
نمای ساختمان با شیشه اسپندرال

شیشه اسپندرال، شیشه غیر شفافی که با پخت سرامیکی تولید می شود، به منظور پوشاندن و غیرقابل رویت کردن سطوح ناخواسته یا کور ساختمان که نباید دیده شوند، استفاده می شود و به نمای ساختمان ،ظاهری هماهنگ و یکپارچه می دهد. این قابلیت اسپندرال به علت نحوه چاپ طیف های رنگی بر سطح شیشه وفرآیند پخت آن در مرحله تثبیت رنگ است

نمای ساختمان با شیشه اسپندرال

پیش از این از شیشه های رفلکس برای پوشاندن این سطوح استفاده می شد. ولی از آنجا که شیشه های رفلکس در طول شب، زمانی که میزان نور فضاهای داخلی بیش از فضای بیرون است کارایی خود را از دست می دهند و ظاهر نازیبایی را به ساختمان می دهند، استفاده از این شیشه در این زمینه منسوخ شد واسپندرال جایگزین آن گردید.

اسپندرال درپوشش سطوحی چون فضای مابین طبقات در نماهای تمام شیشه ای، سقفهای شیشه ای، ویترین فروشگاه ها، پارتیشن و دکوراسیون داخلی و یا به منظور مخفی کردن تاسیسات و تجهیزات استفاده می شود.

تطابق با نما

شیشه های اسپندرال در صورتی با سایر شیشه های نما انطباق خواهند داشت که از شیشه های با رفلکس بالا یا با قابلیت عبور نور پایین در همجواری شیشه های اسپندرال استفاده نمود. در مواردی که میزان عبور نورشیشه بیش از ۱۴ درصد است، بایستی ازنظر یک کارشناس برای انتخاب نوع شیشه اسپندرال بهره برد.

استفاده از شیشه های اسپندرال با نصب به صورت دوجداره، برای کاهش میزان تضاد بین شیشه اسپندرال و سایر شیشه های نما در روزهای ابری. معمولا جداره بیرونی مطابق با شیشه های دیگر بنا انتخاب می شود. از طرفی دوجداره کردن شیشه ها، به نوبه خود باعث عمق دار به نظر رسیدن شیشه شده و در نتیجه تطابق رنگی نیز بیشتر می شود.

قابلیت اعمال انواع طرح و رنگ در هنگام چاپ شیشه های اسپندرال

سکوریت کردن شیشه های اسپندرال باعث افزایش ضریب ماندگاری چاپ و ترفیع ایمنی آن می شود. در این صورت شیشه در برابر خراش، تراشه، مواد شیمیایی و پوسته شدن مقاومت بالایی خواهد داشت


ایران نماکار