شکل کلی شهر به صورت یک مستطیلی ست که میان دیوارهایی به ارتفاع ۱۲ متر محصور شده است .
نمای ساختمان شهر ممنوعه و قلب امپراطوری چین

شهر ممنوعه که با عنوان موزه کاخ هم از آن یاد می شود ، سال ها مکانی برای پرستش قدرت الهی در چین بود و به مدت ۵۰۰ سال نشانه قدرت امپراطوریان چین بوده است .

در سال ۱۴۲۱ امپراطور یانگ ژو دی در زمان امپراطوری خود این مکان بی نطیر را به عنوان مرکز اصلی شهر خود ساخت .

در طول چند صد سالی که از زمان ساخت این شهر گذشت ، بیست و چهار امپراطوری عوض شدند و در آن سکونت گزیدند .

بعد از انقلاب هایی که در کشور چین اتفاق افتاد و حکومت آن را تغییر داد ، این شهر باز هم به عنوان یک نشان برجسته از امپراطوری چین پابرجاست و عظمت خود را به طور کامل حفظ کرده است .

داستان شروع ساخت این شهر به گونه ای بود که یانگ ژو دی در اوایل امپراطوری خود یعنی در سال ۱۴۰۶ دستور داد تا مقدار بسیار زیادی مواد و مصالح ساختمانی از سراسر امپراطوری خود جمع آوری شده و به پایتخت منتقل شود .

این شهر ممنوعه مجموعه غنی از انواع مواد مختلف طبیعی برای زیباسازی نمای ساختمان می باشد .

او تعدادی از نیروهای خود را جمع آوری کرد تا بر کارهای مربوط به بریدن درختان برای تولید چوب و خورد کردن سنگ ها نظارت کنند .

همچنین گروهی به تولید کاشی و آجر مشغول شدند . برای تهیه سنگ مرمر مورد نیاز هم گروهی تا شعاع ۱۵۰۰ کیلومتری از پکن دور شدند تا آن ها را جمع آوری کنند .

دیوارها از جنس آجر هستند و سقف خانه ها از جنس کاشی . سنگ مرمر هم برای تزیین ستون ها و سردرها و مجسمه ها استفاده شده است .

شکل کلی شهر به صورت یک مستطیلی ست که میان دیوارهایی به ارتفاع ۱۲ متر محصور شده است .

درون این شهر خانه های اقوام امپراطور قرار داشت به همراه دو معبد برای پرستش و یک پارک و دریاچه ساختگی .

علت این که اسم این شهر ، شهر ممنوعه گذاشته شده این است که امپراطور ورود به قلب و مرکز اصلی این شهر را که با یک سری دیوار به خصوص احاطه شده است را ممنوع اعلام کرده بود .