متاسفانه رویکردی از سال ها پیش برای یکنواخت سازی نمای ساختمان شکل گرفت
یکنواختی در نمای ساختمان

یکی از مشکلاتی که امروزه با آن مواجه شده ایم ، یکسان سازی نمای ساختمان در کشور است. در واقع بسیاری از ساختمان ها در شهر های مختلف ، دارای نمای مشابه بوده و همین موضوع باعث شده تا شهرها شکل و شمایل یکنواختی به خود بگیرند. البته تلاش هایی در این رابطه صورت گرفته اما به هیچ وجه کافی نیست

یکی از دلیل این اتفاق ، پیشرفت تکنولوژی و همچنین مصالح ساختمانی به کار رفته در نمای ساختمان است. در واقع از مدت ها پیش و پس از انقلاب صنعتی در اروپا ، این ایده به وجود آمد که نمای ساختمان های مختلف می تواند به صورت یکسان ایجاد شود. 

با اینکار عده ای قصد داشتند سرعت ساخت ساختمان و همچنین نمای ساختمان را افزایش دهند. هرچند امروزه بسیاری از معماران سعی در حفظ اصول طراحی نمای ساختمان داشته و تلاش می کنند به دوره های قبل از انقلاب صنعتی برگردند ؛ دوره ای که نمای ساختمان از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار بود.

یکنواختی در نمای ساختمان

در ایران نیز این دیدگاه در ذهن بسیاری از معماران وجود دارد. هر چند معماران و طراحان زیادی هستند که با علاقه وافر خود به طراحی نمای ساختمان ، با استفاده از مصالح ساختمانی کهن و مدرن ، دست به طراحی های خاص و چشم نواز می زنند. یکسان سازی نمای ساختمان در کشور ایران آن هم با این سابقه ی درخشان در معماری و هنر ، کاری جز سوزاندن ریشه فرهنگی این کشور نبوده و باید برای پاسداری از آن تلاش ویژه ای شود.

فرقی نمی کند که ساختمان به وسیله آجر و سنگ نما شود و یا برای نمای ساختمان از HPL یا ترمووود استفاده گردد ، مهم تنوع در طراحی نمای ساختمان و به کار گیری خلاقیت ایرانی است. این خلاقیت در طراحی نما اگر با پیشینه تاریخی ادغام شود ، شاهد نماهای بسیار زیبا در شهر های مختلف خواهیم بود.

درست است که تکنولوژی باعث شده تا ساخت مصالح ساختمانی برای نمای ساختمان ساده تر شود ، اما باید از این پیشرفت در جهت بهبود نما و دادن ایده های نوین در طراحی نمای ساختمان بهره گرفت. کاری که وظیفه طراحان جوان کشور برای سر و سامان دادن به وضعیت نمای ساختمان های شهر است.


ایران نماکار