آجر قرمز در نمای ساختمان ضامن دوام و زیبایی
آجر قرمز در نمای ساختمان

آجر قرمز در نمای ساختمان در بسیاری از مناطق حکم متریال اصلی در نماهای آجری را دارد. همانطور که در سده های گذشته شامل معماری های بی نظیری با آجر قرمز در نمای برج ها و ساختمان های ایرانی بودیم، اکنون یک مجموعه آپارتمانی در مکزیکو سیتی به شکل مدرن و صنعتی در نمای ساختمان بهره جسته است.

این نمای آجری بی نظیر حاصل خلاقیت HGR Arquitectos یک شرکت معماری محلی واقع در مکزیکو سیتی است که به یاد انقلابی مشهور مکزیک، امیلیانو زاپاتا نام گذاری شده و در مرکز شهر قرار دارد.

آپارتمان با ۵ طبقه ارتفاع شامل ۲۵ واحد مسکونی است که بین ۸۲ تا ۹۱ مترمربع متغیر هستند.

آجری که در نمای ساختمان استفاده شده، در پاسیو هم به چشم میخورد و در واقع هسته ی اصلی ساختمان را تشکیل داده است. پنجره های کشویی بزرگ که توسط نما مخفی شده و رو به قسمت پشتی باز می شود، وظیفه اصلی تهویه هوای داخلی و استفاده از نور طبیعی را ایفا می کند.

در فضای داخلی از آسانسور استفاده شده تا به بهترین شکل از فضای محدود استفاده شود. راه پله ها نیز به عنوان بخشی از نمای آجری طراحی شده اند تا علاوه بر صرفه جویی در فضا، به منحصر به فرد بودن آن بیفزایند.

همچنین ساختمان شامل پنج پاسیو است که به منظور حفظ حریم خصوصی ساکنین در جلوی پنجره های آن یک درخت مینیبار کاشته شده است. می توان در این ناحیه با امنیت کامل از فضای اطراف و نور و هوای آزاد بهره جست.

استودیوی طراحی درباره انتخاب متریال برای نمای ساختمان گفت: «کل ساختمان با مواد طبیعی و بادوام مانند آجر، سنگ های آتشفشانی و چوب طراحی شده است. از این رو از دوام بالایی برخوردار است و نیاز به نگهداری کمی دارد».