آیا آجر برای استفاده در نمای ساختمان قدیمی شده است؟
نمای آجری، نمایی مدرن

آجر یکی از قدیمی ترین ساخته های انسان است که از مدت ها پیش برای ساخت بنا ها و نماکاری آن ها مورد استفاده قرار می گرفته است. درست است که اکثر خانه ها در گذشته به صورت خشتی بنا شده اند، اما آجر نیز از جمله متریال هایی بوده که در ساخت بسیاری از ساختمان ها مورد استفاده قرار گرفته است. در گذشته بیشتر از آجر برای ساخت مساجد و مراکز حکومتی استفاده می شد، چرا که این متریال استحکام بیشتری نسبت به بقیه موارد مثل خشت داشت.

در دنیای امروز اما بیشتر ساختمان ها با بتون و آهن ساخته می شوند و دیگر خبری از اسکلت های آجری نیست. اما نما بحث دیگری است که نمی توان از آن به سادگی گذشت. آجر علی رقم قدمت دیرینه ای که دارد، هنوز هم به عنوان یکی از زیباترین نماهای شناخته می شود.

نمای آجری در نمای ساختمان با تغییرات و تحولات بسیار زیادی مواجه شده است. دیگر نمی توان به این نوع از نما به عنوان نمایی قدیمی و از مد افتاده نگریست؛ بلکه نمای آجری با طراحی های ویژه ای که این روزها بر روی آن انجام می شود به عنوان نمایی شیک و مدرن به روز رسانی شده است.

نمای آجری

نمای ساختمان به عنوان شناسه و جلوه گاه یک ساختمان محسوب می شود که دید کلی به رهگذران در مورد درون ساختمان می دهد. به همین علت است که برخی سازندگان گمان می کنند بهتر است از آجر برای نمای ساختمان خودشان استفاده نکنند. این در حالی است که نمای ساختمان با آجر اگر به خوبی و بر اساس اصول طراحی نمای ساختمان ساخته شود، مطمئنا کاری شیک و مدرن بوده و همگان آن را دوست خواهند داشت.

دقت کنید هر نوع نمای آجری خوب نیست. هم کیفیت آجر ، هم نوع طراحی نمای آجری و هم نصاب نمای اجری باید بهترین باشد. در مورد طراحی هر چه بگوییم کم گفته ایم. نمای آجری در دوران مدرن امروز حتما باید طرح مناسبی داشته باشد تا مورد پسند واقع شود.  اگر کیفیت اجر خریداری شده خوب نباشد و مشکلاتی از قبیل شوره زدن داشته باشد، مطمئنا از شیک بودن نما کاسته می شود. همچنین اگر نصاب نما به خوبی از پس کار خود بر نیاید، نمای آجری خوب در نخواهد آمد.

 

ایران نماکار