نمایی با پنجره‌های دایره‌ای
پنجره‌های بزرگ و گردی که در این نمای آجری قرار دارند، باعث خاص شدن این نما گردیده اند.
فواید نور طبیعی در نمای ساختمان بی شمار است. علاوه بر تاثیر آن در سلامتی، استفاده‌ی هرچه بیشتر از نور طبیعی باعث کاهش هزینه‌های روشنایی و گرمایشی خانه به خصوص در نواحی سردسیر می‌شود. همچنین با داشتن پنجره هایی بزرگ، تهویه هوای داخلی آسان و بدون دردسر انجام می‌پذیرد.
وقتی نور و هوا از نمای ساختمان عبور میکنند!
به خصوص در نمای ساختمان های ویلایی و مناطق امن و خوش آب و هوا، اهمیت پنجره های بزرگ در نمای ساختمان افزایش پیدا می کند.
بیشتر نمای ساختمان از پنجره های بزرگ بهره برده که به یک شکل خاص باز می شوند. در قسمت های پایینی به طور عمودی و در قسمت های بالایی به شکل افقی می چرخند. با استفاده از این نوع پنجره، علاوه بر امکان باز و بسته کردن آسان پنجره ها، بیشترین امکان تهویه و استفاده از فضای آزاد بیرون فراهم شده است.
پنجره پل ارتباطی داخل و خارج ساختمان
پنجره ها با چارچوب های چوبی، حس و حال نمای ساختمان را به کلی عوض کرده و آن را به نمایی زیبا و در عین حال ویلایی تبدیل کرده است.
در هنگام باز شدن، دو قسمت شیشه ی پنجره روی هم قرار می گیرد و در هنگام بسته شدن به پنجره یک لایه تبدیل می شود. همچنین جنس چارچوب پنجره ها که چوب است با کف سازه و نما تناسب کامل دارد.
نمای ساختمانی با پنجره های مثلثی
طراح این سازه، تیم معماری Schemaa است که جایزه A + Awards را در کارنامه افتخارات خود دارد.
بیشتر دیوار ها چوبی است و ستون های راه راه ، نمای ساختمان از دور مانند یک نقاشی بین قسمت های قدیمی و جدید ورزشگاه به نظر می رسد. در داخل سازه نیز از چوب های روشن و صاف استفاده شده تا بهداشت به بهترین شکل در محیط داخلی و خارجی رعایت شود.
پنجره و دیوار در نمای ساختمان
با استفاده از طراحی مدرن و متریال با کیفیت، این خانه‌ی قدیمی شکل نوین و امروزی پیدا کرده که از نمای ساختمان قابل دریافت است.
طراح درباره استفاده از پنجره- دیوار‌ها گفت: «به منظور تسهیل ارتباط فضای درونی و بیرونی، تصمیم گرفتیم دیوار‌های کناری را حذف کرده و از پنجره‌های زمین تا سقفی استفاده کنیم. همچنین درب‌های شیشه‌ای در نمای ساختمان استفاده شده که قابل باز شدن و استفاده از هوای آزاد بیرونی هستند».
پنجره زینت بخش نمای ساختمان
قاب‌های سرخ رنگ فلزی پنجره، زینت بخش نمای ساختمان
همانطور که می‌بینید، تن‌ها زینت این نمای ساختمان که در ملبورن استرالیا قرار دارد، طراحی منحصر به فرد پنجره‌های آن است که نمای ساختمان را از یکنواختی خارج کرده و به آن هویت جدیدی بخشیده است.
نمای تک پنجره‌ای
این خانه به شکل حباب سفید متصور می‌شود که توسط یک جفت پله‌ی سنگی می‌توان به آن وارد شد.
برای ساختن نماهای زیبا و شیک، حتما لازم نیست در ایجاد پنجره یا متریال پر زرق و برق زیاده روی کنیم. این سازه خود مهر تاییدی بر این ادعاست که با استفاده از نمای یکدست سفید و فقط یک پنجره می‌توان نمای زیبایی ایجاد کرد.
کلبه ساحلی با گلخانه‌ی شیشه‌ای
درختانی که در مقابل فضای ورودی قرار دارند حریم خصوصی قسمت شفاف را از جاده ای که در آن نزدیکی قرار دارد حفظ می کنند.
قسمت شیشه‌ای چشم اندازه بی نظیری فراهم می‌کند. طراح درباره استفاده از شیشه در نما گفت: «حفظ امنیت ساکنین و حریم خصوصی آنان در زمان طراحی و استفاده از شیشه ضروری است. ما به شیشه اطمینان داریم».
اهمیت پنجره در نما
در هر صورت، طراحی پنجره ها و ارتباط آن با نما مساله ای است که باید توسط معمار طراحی و دیزاین شود
امروزه در صنعت نمای ساختمان، یک انقالاب رخ داده است. هیچگاه در تاریخ به اندازه ی سی سال گذشته تا این اندازه طرح های نوین و خلاقانه ارائه نشده و صنعت معماری و نما دستخوش تغییر و تحول نگردیده است.
پنجره دوجداره چوبی نمای ساختمان
از قدیم چوب اولین ماده ی مورد استفاده برای ساخت پنجره بوده است .
با توجه به ویژگی هایی که انواع مختلف چوب ها دارند می توان از آن ها برای ساخت پنجره هایی در ابعاد و شکل های مختلف استفاده کرد و حتی لبه ها یا درزهای پنجره یا حتی سطح هر قسمت را با اسپری رنگی رنگ کرد .
۱
آخرین مطالب
پرطرفدارترین