نکاتی درباره نصب اچ پی ال و بریدن آن
آیا صفحات اچ پی ال قابل خم شدن هستند؟
این یک نوع بسیار متنوع از خانواده صفحات HPL است که به عنوان یک ماده قوی، با دوام و یکنواخت شناخته می شود که دارای ثبات بی نظیری است. این ورقه ها بسیار ضخیم از صفحات معمولی هستند و معمولا دو طرفه هستند یعنی پشت و روی آن قابلیت استفاده دارد. به همین دلیل، اغلب برای ایجاد پارتیشن ها و پوشش های دیوار ، قفسه ها یا حیاط ها و یا در محیط های مرطوب مانند استخرهای شنا و سالن های ورزشی یا نیمکت و دکوراسیون استفاده می شود.
اچ پی ال و محیط زیست
جالب است بدانید عمر مفید صفحات اچ پی ال از عمر مفید یک انسان بیشتر است. البته میزان طول عمر آن بسته به نوع استفاده، نگهداری و شرایط محیطی متفاوت است، اما اچ پی ال یکی از بادوام‌ترین متریال‌ها برای استفاده در نمای ساختمان است. این عمر طولانی صفحات سبب صرف انرژی و هزینه کمتر برای تولید و تعمیر آن، دفع زباله کمتر و در نتیجه فشار کمتر بر محیط زیست می‌شود.
اچ پی ال برای چه نماهایی مناسب است؟
استاندارد EN 438 اروپا صفحات اچ پی ال را طبق خواص و کاربرد آن در گروه های زیر دسته بندی کرده است:
به عنوان مثال، ورقه هایی که در سطوح افقی استفاده می شوند به نسبت آنهایی که کاربری عمودی دارند مقاوم تر هستند. از آنجائیکه که معمولا ضخیم تر هستند، کابری فیزیکی و نصب آن ها بهتر است. همچنین پس از قالب گیری گرم می شوند و مقاومت آن ها در برابر آتش افزایش می یابد.
هر سازی بزنید، نمای اچ پی ال (HPL) می رقصد
طرح و رنگ نمای اچ پی ال، مطابق با سلیقه مصرف کننده
در اکثر موارد چنین امکانی هست، اما برای سفارش صفحات اچ پی ال برای نمای ساختمان به بررسی های دقیق و برآورد هزینه ها نیاز است. به همین جهت بهتر است اگر اطلاعات کافی در این زمینه ندارید برای اطمینان یافتن از اندازه و ضخامت مناسب با نمای ساختمان با کسی که آشنایی کافی داشته باشد مشورت کنید. معمولا شرکت های فروش این متریال شما را راهنمایی می کنند.
نمای اچ پی ال، خطاب به نمای ترموود: بچرخ تا بچرخیم!
ورق های اچ پی ال به دلیل خواص منحصر به فردی که دارند، به شدت مورد علاقه دیزاینر ها و ساکنین ساختمان ها و مراکز تجاری هستند.
مزایا و معایب هر دوی این متریال ها بر صاحب نظران پوشیده نیست. نمای چوبی (ترمووود) سبک است و نصب آسانی دارد، به راحتی در بازار تهیه می شود و سازگار با محیط زیست است ( قابل بازگشت به چرخه طبیعت است). از طرفی نمای اچ پی ال با دوام تر، مقاوم تر در برابر شرایط آب و هوایی و عایق مناسب تری است.
متریالی که دست معمارانِ خلاق را باز می گذارد
همچنین نصب آسان و هزینه نگهداری پایین باعث محبویت این متریال بین طراحان و صاحبان ساختمان‌ها شده است.
هرچند استفاده از اچ پی ال به صنعت نمای ساختمان محدود نمی‌شود و و بسیاری از صنایع دیگر (از جمله لوازم و دکوراسیون داخلی) کاربرد دارد، اما می‌توان یکی از بیشترین استفاده‌های آن را در این صنعت مشاهده کرد.
طراحی تحسین برانگیر نما
طراحی تحسین برانگیر نما با صفحات اچ پی ال و پنجره‌های بزرگ
این ویلای سه طبقه، در یک مکان شیب دار و مشرف به کوهستان ایجاد شده است. زیبایی مناظر اطراف و خلوت و کم جمعیت بودن این ناحیه، وجود پنجره‌های بزرگ در نما را توجیه می‌کند، این خانه ساختاری L. مانند دارد که قسمت سه طبقه توسط یک اتاق پذیرایی به قسمت دیگر پیوند خورده است.
نمای سیاه و سفید اچ پی ال
فضای بیرونی ساختمان همچنین شامل پنجره های بلند و بزرگی است که هر سه طبقه یک بالکن می سازد.
یکی از نکاتی که در طراحی و ساخت امروزه ی برج ها به آن دقیت می شود، قابل بازیافت بودن متریال به کار رفته در آن است.تمامی متریال به کار رفته در این سازه و به خصوص نما ۱۰۰ درصد قابل بازیافت است و ۶۵ درصد مواد به کار رفته در بدنه سازه، خود از مواد بازیافتی تشکیل شده است.
HPL اچ پی ال و نگهداری
سطح صیقلی پانل ها گرد و غبار را تا حد زیادی پس می زند
لایه رویین HPL که از مواد شیمیایی ترکیب شده است، رنگ های اسپری را به خود جذب نمی کند. لیکن شاید از بین بردن این گونه رنگ نیازمند یک محلولی خاص باشد که می بایست پیشتر روی قطعه ای از پانل به عنوان نمونه آزمایش گردد. در هر صورت در پایان کار باید سطح پانل را با آب شست.
HPL و محصولی بی رقیب
از مزیت های HPL می توان به قابلیت ارتجاع و چگالی کم اشاره کرد
تکنولوژی به کار رفته در ورق های HPL باعث می شود که HPL تا 30 سال بدون تغییر باقی بماند و در صورت نصب درست بر خلاف نماهای خشک دیگر در برابر اشعه uvخورشید تغییر رنگ و فرم نمی دهد .ورق های HPL در برابر آتش سوزی مقاوم است، شعله ور نمی شود ذوب نمی گردد و منفجر نمی شود .
۱
آخرین مطالب
پرطرفدارترین