بیمارستانی با نمای سنگی زیبا
این نمای سنگی با استفاده از سنگ سفید ساخته شده که مناسب محیط بیمارستانی است.
البته این سازه را باید هتل - بیمارستان نامید، چون اکثر بیماران آن خود کفا هستند و یا تحت مراقبت‌های طولانی قرار دارند و از این جهت خانه‌ی دوم آن‌ها محسوب می‌شود. به همین دلیل تیم معماری سعی کرده اند تا جایی که می‌توانند محیط این ساختمان را برای ساکنین دلنشین سازند. پنجره‌های بزرگ امکان تهویه هوا را فراهم کرده و علاوه بر آن بر خلاف بیمارستان‌های معمولی، محیط داخلی این بنا را صمیمی و دلباز کرده است.
نمای متفاوت سنگی
نوار های کوچک و باریک سنگی با بافتی متفاوت، این نمای سنگی را ساخته اند.
روکش سنگی منحنی نمای ساختمان از سنگ های بازیافتی ساخته شده و روی نمای اصلی نصب شده است. پودر کردن و باز سازی سنگ های بازیافتی، فرم های مایع را ایجاد می کند که در اطراف یک بلوک قرار می گیرند و نما را با حالی نرم و انعطاف پذیر می پوشانند.مكانیزه ی نمایشی این شباهت با بافت نازكی است كه نورمن فاستر در طرح خود برای غرفه ی میلان نمایشگاه امارات متحده عربی استفاده می كند.
سازه سنگی
تا به حال به سازه ای تماما سنگی فکر کرده اید؟
معماران در باره این طراحی اظهار داشتند:« یک قانون قدیمی که از معماران عثمانی به جا مانده بیان می کند ماده ی اصلی در هر سازه ای سنگ است. از اینرو ما سعی داشتیم با شناساندن قابلیت های این متریال، دیگر معماران را نیز به استفاده از سنگ در نمای ساختمان ترغیب کنیم».
رقص شیشه و سنگ در نمای ساختمان
طرح اصلی نما بیشتر مستطیلی شکل و دارای فرم نامتقارن است که به سقف‌های شیشه‌ای زاویه دار، برج‌های بلند و قوس‌های مثلثی منتهی می‌شود.
در این نمای سنگی، با ترکیب پنجره‌های بزرگ، معماران به نوعی هارمونی دست یافتند که حاصل از ترکیب این دو متریال پر کاربرد در صنعت نمای ساختمان است.
نمای سنگی خوراک مناطق شرجی
ترکیب شیشه و سنگ همانطور که در تصاویر پیداست، باعث امروزی تر شدن و شیک شدن این نمای ویلایی شده است.
معماران گفتند: «طبیعی بودن، کیفیت یکپارچه، هزینه کم، دسترسی به فرمت های مختلف و مقاومت سنگ به انتخاب این متریال به عنوان بهترین دفاع در برابر رطوبت خشن و باران های شدید که در این ناحیه در نما بسیار تاثیر گذار است، منجر شد».
سنگ های کهنه دیروز؛ مُدِ تازه امروز
این ساختمان با چهار اتاق خواب در یک زمین شیب دار واقع شده و در نمای آن از ترکیب هوشمندانه سنگ و فلز استفاده شده است.
البته باید توجه داشت که انتخاب و اجرای این نوعِ نماسازی نیاز به دقت و وسواس بسیار دارد و قطعات سنگ باید دستچین شده و طبق الگوی از پیش تعریف شده ای نصب شوند، تا نتیجه ی حاصل از این زحمت، چشمنواز و یکدست شود.
معماری با طبیعت گره میخورد
باغ سنگی، وقتی زیبایی معماری با طبیعت گره میخورد
فضاهای مختلف ساختمان با توجه به استفاده ای که از آنها می شود گروه بندی می شوند و مراجعه کنندگان برای تسهیل دسترسی مستقیم و تضمین سطح مناسب امنیتی، به گروه های مختلف سازماندهی می شوند...
بیانگر خلاقیت در نما
هدف او این بود که ظاهری آرام و ظریف به خانه بدهد. از این رو از سنگ های طبیعی زیبا برای نما استفاده کرده است.
معماران درباره نحوه قرار گیری سنگ ها در نما گفتند:« این ایده از تکه های کریستال می آید. سنگ های کریستالی با وحدت عجیبی به هم چسبیده اند و فضایی در بینشان ایجاد کرده اند. این طراحی منحصر به فرد را در تمامی قسمت های خانه می توان مشاهده کرد».
ترکیب سنگ گرانیت و ترمووود
طراحان در اینباره گفتند:«استراتژی ما بر اجتناب از یک شکل پیچیده بود. میخواستیم نمای ساختمان شکل ساده و با کیفیت و آرام داشته باشد».
همانطور که میبینید، نمای اصلی ساختمان از ترمووود ساخته شده است که باعث تلطیف هوای داخل سازه می شود و آن را برای هوای تهران مساعد می کند. جایی که دمای هوا می تواند به طور متوسط ازیک درجه تا۳۷ درجه سانتی گراد در طول سال متغیر باشد.
سنگ نما و نکاتی برای نصب مطمئن تر
برای نصب نما باید نکات مهمی رعایت گردد
نمای ساختمان با سنگ جلوه خاص و زیبایی داشته و به ساختمان نمایی خاص و دل انگیز می دهد. باید دانست که سنگ از جمله مواردی است که باید در هنگام نصب آن دقت ویژه ای به عمل آید. هر چند هر کدام از انواع سنگ نما مثل مرمر ، گرانیت ، تراورتن و ... نکات خاص خود را دارد اما نمات مشترکی نیز وجود دارد.
۱
آخرین مطالب
پرطرفدارترین