سازه سنگی
تا به حال به سازه ای تماما سنگی فکر کرده اید؟
معماران در باره این طراحی اظهار داشتند:« یک قانون قدیمی که از معماران عثمانی به جا مانده بیان می کند ماده ی اصلی در هر سازه ای سنگ است. از اینرو ما سعی داشتیم با شناساندن قابلیت های این متریال، دیگر معماران را نیز به استفاده از سنگ در نمای ساختمان ترغیب کنیم».
رقص شیشه و سنگ در نمای ساختمان
طرح اصلی نما بیشتر مستطیلی شکل و دارای فرم نامتقارن است که به سقف‌های شیشه‌ای زاویه دار، برج‌های بلند و قوس‌های مثلثی منتهی می‌شود.
در این نمای سنگی، با ترکیب پنجره‌های بزرگ، معماران به نوعی هارمونی دست یافتند که حاصل از ترکیب این دو متریال پر کاربرد در صنعت نمای ساختمان است.
نمای سنگی خوراک مناطق شرجی
ترکیب شیشه و سنگ همانطور که در تصاویر پیداست، باعث امروزی تر شدن و شیک شدن این نمای ویلایی شده است.
معماران گفتند: «طبیعی بودن، کیفیت یکپارچه، هزینه کم، دسترسی به فرمت های مختلف و مقاومت سنگ به انتخاب این متریال به عنوان بهترین دفاع در برابر رطوبت خشن و باران های شدید که در این ناحیه در نما بسیار تاثیر گذار است، منجر شد».
سنگ های کهنه دیروز؛ مُدِ تازه امروز
این ساختمان با چهار اتاق خواب در یک زمین شیب دار واقع شده و در نمای آن از ترکیب هوشمندانه سنگ و فلز استفاده شده است.
البته باید توجه داشت که انتخاب و اجرای این نوعِ نماسازی نیاز به دقت و وسواس بسیار دارد و قطعات سنگ باید دستچین شده و طبق الگوی از پیش تعریف شده ای نصب شوند، تا نتیجه ی حاصل از این زحمت، چشمنواز و یکدست شود.
معماری با طبیعت گره میخورد
باغ سنگی، وقتی زیبایی معماری با طبیعت گره میخورد
فضاهای مختلف ساختمان با توجه به استفاده ای که از آنها می شود گروه بندی می شوند و مراجعه کنندگان برای تسهیل دسترسی مستقیم و تضمین سطح مناسب امنیتی، به گروه های مختلف سازماندهی می شوند...
هدف او این بود که ظاهری آرام و ظریف به خانه بدهد. از این رو از سنگ های طبیعی زیبا برای نما استفاده کرده است.
معماران درباره نحوه قرار گیری سنگ ها در نما گفتند:« این ایده از تکه های کریستال می آید. سنگ های کریستالی با وحدت عجیبی به هم چسبیده اند و فضایی در بینشان ایجاد کرده اند. این طراحی منحصر به فرد را در تمامی قسمت های خانه می توان مشاهده کرد».
ترکیب سنگ گرانیت و ترمووود
طراحان در اینباره گفتند:«استراتژی ما بر اجتناب از یک شکل پیچیده بود. میخواستیم نمای ساختمان شکل ساده و با کیفیت و آرام داشته باشد».
همانطور که میبینید، نمای اصلی ساختمان از ترمووود ساخته شده است که باعث تلطیف هوای داخل سازه می شود و آن را برای هوای تهران مساعد می کند. جایی که دمای هوا می تواند به طور متوسط ازیک درجه تا۳۷ درجه سانتی گراد در طول سال متغیر باشد.
سنگ نما و نکاتی برای نصب مطمئن تر
برای نصب نما باید نکات مهمی رعایت گردد
نمای ساختمان با سنگ جلوه خاص و زیبایی داشته و به ساختمان نمایی خاص و دل انگیز می دهد. باید دانست که سنگ از جمله مواردی است که باید در هنگام نصب آن دقت ویژه ای به عمل آید. هر چند هر کدام از انواع سنگ نما مثل مرمر ، گرانیت ، تراورتن و ... نکات خاص خود را دارد اما نمات مشترکی نیز وجود دارد.
سنگ نما و طراحی و اجرا
ملات مذکور متورم شده و باعث جدا شدن و سقوط سنگ اطراف خود می شود.
در برخی موارد جهت پر کردن زیر سازی ها (مثل قسمت I شکل تیرها یا ستونهای فولادی) از ملات گچ و یا گچ و خاک به منظور نصب آجر و یا سایر پر کننده ها استفاده می گردد و در نهایت روی آن سنگ کاری می شود و یا حتی بعضا جهت نگهداری اولیه و موقت قسمتهایی از سنگ کاری در حین کار از ملات گچ یا گچ و خاک استفاده می شود.
سنگ نمای ساختمان و موارد اجرا
سنگ یک موجود زنده است و حیات دارد و در گرما و سرما و تحت فشار از خود عکس العمل نشان می دهد…
تمام سنگ های گرانیت و مرمریت اسکوپ شوند و در مورد سنگ تراورتن در جایی که سنگ ها در هم قفل و بست نشده و پیوسته نیست و یک قطعه سنگ به صورت تکی اجرا می شود(مانند قاب دور پنجره ها) حتما از اسکوپ استفاده شود...
۱
آخرین مطالب
پرطرفدارترین